انتخاب گام و اسکیل هنگ درام

انتخاب گام و اسکیل هنگ درام

هنگ درام ز آن دسته سازهایی است که نیاز است برای انتخابش فارغ از ارزان یا گران بودن صدای آنرا بشناسید ، باید بدانید که صدای هر ساز با ساز دیگر فرق دارد ، بعضی از آنها صدای بم دارند بعضی ها برای شاد نوازی و بعضی ها برای غمگین نواختن است .
اگر اندکی دراین مورد تحقیق کرده باشید میدانید و میفهمید که انتخاب گام و اسکیل هنگ درام چقدر انتخاب سختی است . هندپن صداها اسکیل دارد و این کار را دشوار می‌کند .اگر هر کدام از آنها راگوش دهید ممکن است دلتان بخواهد تک‌تک آنها را بنوازید ولی از آنجا که قیمت هندپن نسبتا بالاست شما یک انتخاب بیشتر ندارید . پس در ادامه با ما همراه باشید .

شنیدن

راهکار اول ما برای شما گوش دادن است . قبل از خرید هنگ درام به صداهای مختلف این ساز گوش ندهید حداقل سه تا چهار ماه قبل از خرید این کار را انجام دهید چون نه تنها در طی مدتی میتوانید اکسل هارا از هم تشخیص بدهید بلکه میتوانید اسکیل مورد علاقتان هم پیدا کنید ، اما در ابتدا روی اسکیل ها تمرکز نکنید . در ابتدا فقط گوش دهید و لذت ببرید .وقتی به شناخت نسبی از اسکیل مد نظر خود رسیدید انتخاب برایتان راحت تر میشود ، اگر بین چند اسکیل شک دارید بقیه را کنار بگذارید و فقط همان چند اسکیل را گوش دهید تا آن اسکیلی که دوستش دارید را پیدا کنید . اسکیلی که با گوش دادن به آن خسته و دلسرد نشوید .

شناخت اولیه گام ها

حالا که بخوبی گوش کردید وقت انتخاب نوا است . میدانید چرا از این ساز در یوگا استفاده میشود ؟
چون که صدای هندپن به خاطر عجیب بودن و خاص بودن حس خاص و عجیبی را درون آدم ها ایجاد میکند و به هر کسی حس منحصر به فرد خودش را میدهد .
شما میبایست قبل از هر چیزی بدانید میخواهید در چه سبکی بنوازید، شاد و هیجانی ؟ شاید هم گام های غمگین را میپسندید؟ احتمالا صداهای امید بخش؟ یا عاشق‌فضاهای عرفانی هستید؟ یا گام های اسرار آمیز چطور است؟
اول اگر سبکتان را مشخص کنید کارتان را ادامه راحت تر است.

صدای قلبتان

شاید این مورد را بارها گفته باشم اما نیاز است حتما بخشی را به آن اختصاص دهم، چون اگر تمام موارد خرید یک هنگ درام خوب‌را هم رعایت کنید ممکن است بازهم با ر نظر نگرفتن این نکته دچار مشکل شوید.صدای قلبتان ، ندای درونتان ، صدای ذهنتان ، نمیدانم چطور صدایش میزنید اما مهم ترین مسئله همان ندای گرمی است که از درونتان میگوید:این صدا یک‌خاطره است، باعث میشود امید بگیرم، غمگینم میکند ، غم را ازم دور میکند ، شادم میکند ، مرموز است یا هر چیز دیگری . امکان دارد شما از شنیدن یک صدای غمگین خوشحال شوید و یا برعکس یک‌صدای شاد . این را از قلبتان بپرسید و این را در گوشه ی ذهنتان نگه دارید که هندپن سازی است برگرفته از طبیعت و فلسفه و آرامش . پس برای الهام بیشتر به صدای طبیعت گوش دهید و آرامشتان را بیابید . آرامش شما در هر سبکی بود همان را انتخاب کنید .
بعضی‌افراد برای خاطره ها مینوازند ، به یاد کسی یا برای کسی ، بعضی ها مینوازند که دیگران و خودشان را شاد کنند و بعضی مینوازند تا غم بزرگی را به نمایش بگذارند و یا شاید بنوازند تا آرامش را‌انتقال دهند . هرچه بیشتر به صدای درونتان گوش دهید این حس هارا بیشتر به شنونده و خودتان انتقال میدهید.

شناخت خود

شاید این یکی خیلی فلسفی و دور از موضوع بنظر بیاید. اما می‌بینید که آنقدر هم درو از موضوع نیست ، قبل تر گفته شد برای انتخاب نیاز است به صدای درونتان گوش دهید . پس برای گوش دادن به صدای درونتان نیاز است خودتان را بشناسید . هنگ درام یک ساز بر پایه ی فلسفه و طبیعت است پس فلسفی حرف زدن راجع به این ساز دور از ذهن نیست .گاهی لازم است در کنار تمام نکات فنی کمی هم به نکات فرعی پرداخته شود . نکات فرعی ای که گاه مهم تر از نکات فنی است.

ساز هنگ درام تایتان

تعداد نت ها

حالا که‌گام و اسکیل مورد نظرتان را انتخاب کردید باید تعداد نت های هنگ درام را نیز انتخاب کنید . پیشنهاد میکنم از‌تعداد نت های پایین تر شروع کنید و هرچه حرفه ای تر شدید تعدد نت هارا هم بالا ببرید
-چرا از نت های پایین شروع کنیم؟
اگر این سوال شماست باید بدانید نت های بالا در هنگ درام معایب زیادی دارد که عبارتند از :
-به علت محدودیت ساخت ممکن است کل هندپن از یک پوسته نباشد
-امکان این وجود دارد که تیون و تنظیم ساز کامل نباشد
-ممکن است صدای زیر هنگ‌درام کامل و مناسب نباشد
-شاید تداخل صدایی به علت نزدیکی نت ها به همدیگر بوجود بیاید .
-هرچه تعداد نت ها بالاتر رود قیمت ساز نیز به شدت بالا میرود
البته خارج از انصاف است که بگوییم در نت های کمتر عیبی وجود ندارد ؛مهمترین عیب در نت های کمتر این است که امکان دارد هر زمان به علت کم بودن نت ها خیلی زود از نواختن خسته شوید ، همچنین در تعداد نت پایین حس صدایی کمتری را نیز به شنونده منتقل میکنید و حتی ممکن است برای همنوازی با ساز های دیگر دچار مشکل شوید .

*پیشنهاد ما انتخاب نه نت است که یک دینگ و هشت نت را به شما ارائه میدهد (ر مینور)

ماژور یا ماینور؟

باید یادتان باشد که گفتم چه سبکی را دوست دارید ؟ عرفانی ، آرام، غمگین و … اگر بخواهم خیلی خیلی ساده تفکیک کنم باید بگویم ماینور میتواند حس عرفانی ، اسرار آمیز ، غمگین ، آرام ،ماورایی و این سبک هارا به شما ارائه دهد و ماژور شادی، پیروزی ، صلح و این دست سبک ها .
در کل ماینور بین نوازندگان و هنرجویان به علت احساس خاص ملودی طرفداران بیشتری دارد.

440هرتز یا 432هرتز؟

مدت زیادی است که 440هرتز به عنوان فرکانس استاندارد برای تیون کردن ساز های موسیقی انتخاب شده و 90 درصد از هندپن های ساخته شده هم در این فرکانس تیون می‌شوند. اما بعضی از سازندگان بصورت سفارشی یا بصورت تولید منحصربفرد در فرکانس 432 هرتز ساز خود را تیون می‌کنند .
به نظر اکثریت نوازندگان حرفه ای ، فرکانس432هرتز بسیار آرامش بخش تر و به طبیعت نزدیک تر است در حالی که 440هرتز بیشتر مدرن است . اما نکته این است که اگر میخواهید با 432هرتز بنوازید دیگر نمیتوانید با ساز های دیگر همنوازی کنید و این فرکانس مخصوص تکنوازی است و اینکه 432هرتز مسلما گران تر از 440هرتز می‌باشد.و نکته ی اصلی این است که سازندگان ایرانی سازشان را در 432هرتز تیون نمی‌کنند .

در آخر

در آخر فارغ از تمام نکاتی که گفته شد ، مهم ترین نکته همان نکته ای است که روی آن تاکید زیادی شد . ندای درون !!
باز هم تاکید میکنیم که این فقط یک بحث فلسفی نیست و خیلی خیلی مهم تر از هر چیزی است ، شما میتوانید با پس انداز و صرفه جویی یا خیلی راهکار های دیگر پول مورد نیازتان برای خرید ساز را تهیه کنید ، ولی وقتی که کلی زحمت بکشید و در‌آخر پس از دو ماه یا حتی دو یک سال از صدای سازتان خسته شوید اصلا جنبه ی‌خوبی ندارد ، به علاوه ی اینکه شما را کسل میکند میتواند اعتماد بنفستان را نیز کاهش دهد و این اصلا خوب نیست .
پس در درجه‌ی اول حتما خوب علایقتان را بشناسید و یا اگر به سبک خاص موسیقی علاقه دارید سعی کنید صدای ساز مد نظرتان به سبک موسیقی مورد علاقتان نزدیک تر باشد ، صدای هنگ درامتان باید با روحیات و وضعیت شما سازگار باشد . با تمام پیشنهاداتی که در این مقاله گفته شد سعی کردیم میزان خطای شمارا به حداقل برسانیم پس حتما به توصیه های ما کمی توجه کنید .
با آرزوی موفقیت برای شما!