مراقبت از هنگ درام

مراقبت از هنگ درام

هنگ درام ، یک ساز تقریبا نوظهور است که صدای خیلی دل انگیزی دارد . آنقدر دل انگیز که از آن در مدیتیشن و ریلکسیشن هم استفاده میشود و طرفداران زیادی هم دارد . تقریبا بیشتر آدم هایی که قصد خرید هنگ درام را دارند نمی‌دانند با چه ساز ظریف و شکننده ای طرف هستند . این ساز آنقدر ظریف هست که با کوچکترین خراشی صدای دلنوازش را از دست میدهد . پس لازم است مراقبت های مورد نیاز این ساز را انجام دهید ، هندپن بیش از آنچه فکرش را بکنید به مراقبت نیاز دارد
باید بدانید که این ساز با استفاده از فلزی با ضخامت 1تا1.2 میلی متر درست میشود که در کل حساسیت زیادی ایجاد میکند. نه تنها در هندپن بلکه در هر وسیله ای که با یک فلز نازک ساخته شده است این حساسیت وجود دارد پس با هنگ درام خودتان با آرامش برخورد کنید و در هنگام حمل و نقل حتما توجه ویژه ای به سازتان داشته باشید .
اما یکسری نکات در نگه داری هنگ درام وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم

رطوبت

میتوانید جهت جلوگیری از تخریب و زنگ زدگی سازتان مکان های رطوبتی و زمانی که در باکس است از چند بسته رطوبت گیر کوچک استفاده کنید . به علاوه سعی کنید به مدت طولانی هندپن خود را در هاردیکس قرار ندهید.اگر سوالتان این است که چرا هنگ درام را از استیل و فلز ضد زنگ نمی‌سازند باید بگوییم اینطور نیست . امروزه سازندگان هندپن را از استیل نیز می‌سازند و در واقع دو نوع نگ درام فولادی و استیل ر بازار موجود است . اما به دلیل وجود مشکلاتی مانند تیون گردن سخت و ساستین بالا نوازندگان خیلی به صدای هنگ درام استیل علاقه ندارند .

دما و نور

گفتیم که هندپن از یک لایه ی نازک فلزی تشکیل شده است . پس در دمای بالا امکان دارد حالت اصلی و حقیقی خودش را از دست بدهد و به اصطلاح دفرم بشود . اما نکته ای که وجود دارد این است که ساز زیر نور آفتاب صدای بم تری پیدا مینماید .
به علاوه در دمای زیاد امکان دارد به علت وجود انبساط زیاد در فلز هنگ درام ، ساز از حالت کوک خارج شده و هیچ وقت تیون نشود . پس بهترین دما برای نگهداری هنگ درام دمای اتاق از 18تا30درجه می‌باشد .در کل سعی کنید سازتان را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

حمل و نقل و نگهداری هنگ درام

قطعا شما دوست ندارید وقتی در حال بردن هندپنتان به جایی هستید ، یا در هواپیما و ماشین و قطار درحال مسافرت های مختلف هستید سازتان خراشی بردارد که باعث شود آن صدای همیشگی را نشنوید و یا سازتان از کوک خارج شود و نتوانید با آن بنوازید .
میتوان گفت تنها راه مطمئن برای نگه داری از هندپن در مسافرت، حمل و نقل و غیره استفاده از هاردکیس است .
انواع مختلف هاردیکس در بازار موجود می‌باشد اما اغلب هنرجویان به دلایل مختلف مانند صرفه جویی در هزینه و یا نشناختن ای محصول از سافت کیس استفاده میکنند که ما این را به شما توصیه نمی‌کنیم . پس حتما به همراه هندپن خود ، هاردکیس هم تهیه کنید
برای نگه داری از هنگ درام تان در منزل نیز میتوانید از جاهنگ استفاده کنید

چرب‌کردن

فلز هنگ درام همواره در خطر زنگ زدگی می‌باشد ، شما میتوانید جهت جلوگیری از این اتفاق به طور مرتب سازی خودتان را چرب کنید. برای اینکار میتونید از روغن های خوراکی ای مثل روغن نارگیل استفاده کنید زیرا این روغن ها خورنده نیستند و برای مالیدن روی ساز مناسب می‌باشند .
در کل ویژگی هایی برای روغن مناسب وجود دارد که اعم از :

-خورنده نبودن:روغن نباید خورنده باشد پس سعی کنید از روغن های شیمیایی استفاده نکنید زیرا آنها به جنس هندپن آسیب میزنند .
-پایه ی گیاهی:روغن مناسب باید پایه ی گیاهی داشته باشد البته بعضی روغن های گیاهی روی رنگ هنگ درام تاثیر می‌گذارند و ممکن از آنرا تیره و روشن کنند .
-چسبندگی:روغن باید فاقد حالت چسبندگی باشد
– خط و خش :روغن نباید روی ساز شما خط و خش بیاندازد
چرب کردن مرتب ساز حتی در سازهای استیل فواید زیادی دارد که یکی از آنها جلوگیری از پوسته پوسته شدن ساز است .

از بین بردن زنگ زدگی

اگر به هر علتی ساز شما دچار زنگ زدگی شده است ، باید از روغن فونیکس استفاده کنید زیرا این روغن فقط برای هنگ درام درست شده و هیچگونه ماده ی سمی ای در آن موجود نیست و همچنین بوی زننده ای هم ندارد . هرگز از پاک کننده هایی مثل شیشه شوی و گازپاک کن برای اینکار استفاده نکنید.
از آنجا که این روغن مخصوص در ایران موجود نیست میتوانید از روغن نارگیل هم برای اینکار استفاده کنید

تمیز کردن هنگ درام

برای تمیز کردن هندپن حتما از یک دستمال کاملا نرم و بدون بافت به همراه الکل استفاده نمایید ، ترجیحا میتوانی از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید . در غیر این صورت از یک دستمال‌با نم خیلی خیلی کم و یک‌دستمال خشک استفاده کنید . توجه داشته باشید که از استون و امثال آن برای اینکار استفاده نکنید زیرا در مرور زمان به ساز آسیب میزنند .

رنگ

لازم به ذکر است رنگ زدن هنگ درام به دلیل پوششی که ایجاد میشود منجر به از بین رفتن صدای زیبای هنگ درام شده و میتواند تیونینگ را دچار مشکل کند . رنگ های که اغلب در هنگ درام مشاهده میکنید بیشتر بنفش ، مشکی و یا طلایی و سرخابی تیره می‌باشد که همه آنها کوره ای هستند و رنگ پاشی در‌آنها صورت نمیگیرد . قابل ذکر است که در آلمان با استفاده از تکنیک های خاص و منحصر به فردشان با استفاده از لاکی ژاپنی به نام یوروشی هندپن را رنگ میکنند که هم ظاهر بسیار زیبایی دارد و هم باعث حفاظت از ساز میشود .

در آخر امیدواریم با عمل به توصیه ها و رعایت نکات گفته شده بتوانید بخوبی از سازتان نگهداری کنید