قبل از خرید هنگ درام حتما بخوانید

ساز هنگ درام خوب چه هنگ درامی است؟

در این نوشته می خواهم تا آنجا که ممکن است نگاه تخصصی تر به این ساز هنگ درام داشته باشیم. قبل از تصمیم به خرید از خودمان بپرسیم چه چیزی باعث می شود یک ساز باکیفیت تر باشد؟ خب طبیعتا جواب مشخص است و میگوییم: هر وسیله ای یا ابزاری با توجه به کاربردش معیارهایی برای کیفیت دارد. هنگ درام هم از این قاعده مستثنی نیست.

اما در مورد هنگ درام یافتن معیارهای کیفیت دشوار است، در واقع به این دلیل دشوار است که هر کسی سلیقه ای دارد و ممکن است یک سری از موارد را دوست نداشته باشد. به عنوان مثال یکی از صدای بم لذت می برد و دیگری صدای شیشه ای را ترجیح می دهد. برخی از صدای جنس استیل ضد زنگ خوششان می آید و برخی از جنس نیتراید.

و یکی از مهمترین معیارها: بعضی ها هزینه برایشان مهم نیست اما بسیاری بودجه محدودی دارند. 

برخی از هنرجوها دوست دارند همنوازی کنند اما تعدادی هم تکنوازی را می پسندند. و هزاران مثال دیگر که در انتخاب شخصی تاثیر میگذارند.

معیار سنجش کیفیت هنگ درام چیست؟

در بالا اشاره کردیم که هر ابزار و وسیله ای که روزانه از آن استفاده میکنیم معیارهایی برای سنجش کیفیت دارد.

این موضوع در مورد ابزارهایی مانند انواع سازها هم میتواند یک وجه تشابه باشد و هم یک مثال نقض. اگر از نظر فنب بخواهیم بررسی کنیم قاعدتا هر تولید کننده‌ای چند معیار برای کیفیت ساز تولید شده ارائه میدهد. و با بررسی . چیدن نقاط ضعف و قوت میتوان بهترین ساز را انتخاب کرد. 

اما در صورتی که پای نوازنده به میان آید همه چیز تغییر کرده و این سلیقه شخصی آن فرد است که کیفیت را تعیین میکند (البته از دید خود شخص استفاده کننده).

در این مطلب ما میخواهیم از نظر فنی معیارهایی را برای سنجش کیفیت ساز هنگ درام ارائه دهیم. معیارهایی که از جهات مختلف این ساز را مورد بررسی قرار میدهد و بررسی همه آن ها میتواند شما را در جهت خرید هنگ درام مناسب و با کیفیت کمک کند.

تیون با کیفیت

آیا هنگ درام دلخواه من به خوبی تیون شده است؟

تیون خوب مهمترین معیار یک هنگ درام با کیفیت است! این فاکتور در مورد همه ساز ها صدق می کند. در حالت کلی  شما از سازهای با تیون بد در هر اسکیل و گامی که باشد، لذت نخواهید برد. مثل این است که کسی که آواز خواندن بلد نباشد و بخواهد ترانه یک خواننده معروف را دوباره خوانی کند. چه حالی به شما دست میدهد؟ اگر هنگ درام خوب تیون نشده باشد همین حس به آدم دست می دهد. 

بنابراین اول اقدام بررسی و اطمینان از تیون خوب است. اکثر تولید کنندگان و سازندگان، سازهای بسیار با کیفیت را به شما ارائه میدهند، اما وقتی اقدام به خرید دست دوم می کنید باید توجه زیادی داشته باشید.

چگونه می توان تیون بودن یک هنگدرام را بررسی کرد؟

اما سوال اصلی اینجاست؟ به طور دقیق ، چگونه می توان تیون بودن یک هنگ درام  با کیفیت را بررسی کرد؟ اگر کسی اطرافتان نیست که از ساز سر در بیاورد می توانید صدای هنگ درام مربوطه را بشنوید و آن را با تیونر دیجیتال بررسی کنید. اگر فقط ویدیویی از ساز مورد نظرخود را دارید ، فقط می توانید از گوش خود استفاده کنید. اگر خودتان شک دارید یا تخصص کافی ندارید فیلم خود را با افراد متخصص به اشتراک بگذارید.  اگر هیچ کدام از موارد گفته شده در دسترس شما نیست پس حتما و حتما ساز خود را از فروشگاه و سازنده معتبر تهیه نمایید تا در مورد عیب های احتمالی پاسخگو باشد.

هدف ما از تیون بودن ساز هنگام خرید هنگ درام این نیست که بررسی کنیم که کاملاً به نزدیکترین نت تنظیم شده است. بلکه درک تفاوت در آن درجه و تنها با گوش غیر مسلح کار هر کسی نیست. شما به سادگی باید تعیین کنید که آیا ساز موردنظر قابل نواختن  است یا اینکه به نظر خارج از کوک بوده و نیاز به تنظیم مجدد دارد.

کیفیت صدا

آیا صدای این هنگ درام را دوست دارم؟

البته شناخت و درک این مورد شخصی است ، اما سوال اینجاست که آیا وقتی صدای هنگ درام مورد نظر خود را می شنوید ، دوستش دارید؟ برای من ، صدای خوب ، صدای هنگ درام با کیفیت گرم و عمیق است. اگرچه این ساز از فلز ساخته شده است ، من دوست ندارم صدای فلز را زیاد بشنوم. بگذارید اینطوری بگویم. در هنگ درام سازی بهتر است که کمترین صدای فلز را ازخود بروز دهد. البته قسمت فوقانی ساز بین دینگ و نت ها جایی برای شنیدن صدای فلز است اما منظور من در اصل صدای هنگ درام است که نباید به اصطلاح صدای قابلمه دهد !!!

خرید هندپن | خرید هنگ درام کرج

صدای مانا (Sustain)

آیا هنگ درام من به اندازه کافی دارای صدای ماندگار است؟

صدای مانا یا Sustain به معنای ماندگاری صدا در فضا و انعکاس آن بعد از ضربه است.  در موسیقی ، این اصطلاح به توانایی یک ساز برای حفظ صدای یک نت واحد هنگام پخش را گویند. در جای ساکت بر روی نت ها ضربه بزنید. هنگ درامی که در آن 10 ثانیه صدای نت را بشنوید ، پایداری بیشتری نسبت نتی دارد که 6 ثانیه به صدا در می آید. ماندگاری صدا از آن بابت اهمیت دارد که این معیار هرچه بیشتر باشد میتواند بیشتر شنونده را مسحور خود نماید.

یک مثال واضح: سازهای مربوط به یوگا یا تبت را دیده‌اید؟ مثل کاسه تبتی یا سنج تبتی یا ناقوس کلیسا. این سازها بیشترین مانایی را دارند و با یک ضربه ممکن است حتی دقیقه ها ارتعاش صدا را داشته باشند. این دقیقا همان معنای مانایی است.البته در خرید هنگ درام ما نمیخواهیم مانایی صدا زیاد هم بالا باشد. چون واقعا می تواند آزاردهنده باشد. در واقع ، بسیاری از هنرمندان طرفداران “مگا ساستین” نیستند که در آن همه نت ها در هم تنیده و یکدیگر را پوشش می دهند.

به طور کلی ، مانایی صدا برای کسانی که دوست دارند شاد بنوازند کمتر اهمیت دارد در حالیکه برای افرادی که بیشتر به مراقبه و یوگا و آرامش می پردازند جلوه بیشتری دارد. انتخاب سازی با حد وسط بهترین انتخاب برای خرید هنگ درام خوب و هنگ درام با کیفیت است.

تعادل کیفی در کل نت های هنگ درام با کیفیت

آیا همه نت ها از کیفیت یکسان برخوردار هستند؟

یک هنگ درام با کیفیت یا هنگ درام خوب به قول خودمان، سازی است که بر روی آن همه نت ها دارای دامنه یکسان ، مانایی و مدت زمان ارتعاش یکسان ، ماندگاری یکسان یا همان قوام از منظر نگهداری تیون باشد. خب حال سوال اینجاست. آیا همه نت ها باید از کیفیت صدای یکسانی برخوردار باشند؟

من شخصا دوست دارم که همه نت ها باهم متوازن بوده و دارای حجم صدا ، ماندگاری ، شفافیت و دامنه  یکسان باشد. گیتاری را تصور کنید که بعضی از سیم ها از نخ و بعضی دیگر فلزی باشند. کاملا واضح است که عدم تعادل در صدا را خواهیم داشت! رشته های نخی صدای خفه و سیم های فلزی صدای واضحی دارند. به همین ترتیب ، این موضوع برای هنگ درام با کیفیت نیز صدق می کند.

اینجا لازم است بعضی نت ها را در هنگ درام های سفارشی و خاص مستثنی کنیم. منظور من این است گاها بعضی از هنگ درام ها با نت های خاص ساخته می شوند که ممکن است جنس صدا و کیفیتش به عمد با بقیه فرق کند که البته این به نوعی یکی از معیارهای خاص همان هنگ درام می باشد که جذابیت خاصی به آن ساز می دهد.

تداخل یا در هم تنیدگی (Crosstalk) جزئی یا بیش از حد نت ها در ساز هنگ درام؟

تداخل یا در هم تنیدگی نت ها در هنگ درام یک معیار فوق العاده مهم است. یک هنگ درام خوب باید حداقل درهم تنیدگی اصوات را داشته باشد. این یعنی کمترین تداخل ممکن بین نت ها باشد. خیلی ساده بگویم هنگام ضربه زدن بر نت خاص، لرزش آن تا حد امکان نباید منجر به ارتعاش نت بغل دستی خود گردد.

وقتی هنگ درام با کیفیت ساخته نشده باشد ممکن است ضربه زدن به نتی باعث لرزش و به صدا آمدن نت کناری شود. در حالیکه هنگ درام خوب هنگ درامی است که نت ها کاملا از هم مجزا بوده و به خوبی از یکدیگر جدا شوند. به عنوان مثال ، هنگامی که شما بر روی نت دو C ضربه میزنید ارتعاش آن منجر به لرزش و صدای دو دیز #C نشود . این تداخل باعث اختلال در نوازندگی شما می شود.

باز هم در اینجا باید بعضی حالت ها را تفکیک و استثنا کنیم. گاها بعضی از آهنگ ها نیازمند رزونانس یا در هم تنیدگی هستند. خب در این موارد ساز هم لازم دارد که مثلا اکتاو سوم و پنجم را ارائه دهد که از حوصله این مطلب خارج است .

دامنه بالا

آیا برای نواختن ساز هنگ درام حتما باید ضربه بزنم یا اجازه نرم نوازی را نیز میدهد؟

اگر هنگ درام خوش ساخت باشد شما می توانید با شدت ضربات خود به سطح نت ها حجم صدا را تغییر دهید. این معیار به شما اجازه میدهد که براحتی هنگام نواختن سبک خود را تغییر داده و باعث شوید شنونده از آهنگ شما لذت ببرد. هنگ درام خوب هنگ درامی است که با ضربات نرم و آهسته نیز به صدا درآمده و تمامی نت ها بتواند با این ضربات هماهنگ شود.

در اینجا لازم است دامنه را برایتان تعریف کنم. دامنه نت ها همان گستره صدایی است که از ضعیف ترین ضربه تا قوی ترین ضربه به گوش می رسد. هر چه قدر این دامنه بیشتر باشد نوازنده پویایی بیشتری خواهد داشت. خاطرمان باشد قوی ترین ضربه به معنای مشت زدن یا وارد آوردن ضربات بی محابا نیست. بلکه بالاترین صدا را که صدای اشباع شده می نامیم صدایی است که با ضربات تعریف شده بر نت ها ایجاد شده و به هنگ درام نیز آسیبی نرسد.

برای امتحان هنگ درام مورد نظر خود سعی کنید به آرامی روی نت ها ضربه زده و سپس صدا را افزایش دهید. این پارامتر بسیار مهم است و باید آن را جدی بگیرید . اگر با ضربات اندک انگشت هنگ درام به صدا در بیاید به نظر دامنه خوبی داشته و هنگ درام خوب  ( هنگ درام با کیفیت ) است.

هارمونیک دقیق نت ها

آیا توالی نت های هنگ درام مراعات شده است و به خوبی تیون شده اند؟

دانستن و درک کردن این معیار به دانش پایه ای موسیقی ، تجربه و مهارت خاصی نیازمند است و اگر زیاد در این مورد اطلاعی ندارید ، نگران نباشید. می توانید با در نظر گرفتن سایر موارد هنگ درام دلخواه خود را خرید نمایید.

حال بریم سر اصل این پارامتر. وقتی به یک نت ضربه می زنید ، در اصل سه  ملودی به گوش می رسد:

  1. صدای اصلی خود نت ، به عنوان مثال نت F.
  2. صدای اکتاو این نت ، ​​یعنی به عنوان مثال ، F بعدی ، که 6 تن بالاتر از نت اولیه است.
  3. اکتاو پنجم این F. اجازه بدهید کمی این مطلب را باز کنیم. نت ها از هم با 3.5 گام فاصله جدا می شوند. یک پنجم یک اکتاو فاصله ای است که مد نظر ماست. به عنوان مثال هنگامی که 3.5 گام به F اضافه می کنیم به نت C می رسیم. اکتاو پنجم F  می شود C . گاهی اوقات ، بر روی نت های بالا ، می توانید به جای پنجمین ، یک سوم یا یک چهارم را بشنوید.

بنابراین سه ملودی گفته شده یعنی نت اصلی ،اکتاو و اکتاو پنجم هارمونیک آوایی را به وجود می آورند. در حقیقت ترکیب این سه صدا است که باعث می شود هنگام ضربه زدن به نت غنا و هماهنگی و هارمونی آن لذت بخش باشد. بنابراین مهم است که اکتاو پنجم واکتاو نت اصلی به خوبی تنظیم شود. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد ، صدای نت پایدار ، دقیق و غنی و ملودیک تر خواهد بود.

جمع بندی :

در انتهای این مطلب می رسیم به جمع بندی مطلب که بتوان تصمیم گیری درستی هنگام خرید هنگ درام خوب ( هنگ درام با کیفیت ) انجام داد. یادآوری این نکته ضروری است که همه موارد ذکر شده جدای از مبحث فنی ، میتواند سلیقه ای هم باشد. بحث در مورد سلیقه بسیار دشوار است. چرا میگویم سلیقه چون این گوش شما است که تنها قاضی این موارد است. اگر از صدای سازی خوشتان آمد و از نوازندگی با آن لذت بردید دیگر نیازی به چک کردن موارد بالا نیست